Мета уроку:
Ø Формування пізнавальної
діяльності, розвиток логічного мислення.
Ø Вироблення навиків
розв’язування вправ на множення і ділення натуральних чисел.
Обладнання:
Ø Дидактичний матеріал із
завданнями для різних етапів уроку.
-
Хід уроку
І. Повідомлення теми і мети уроку.
-
Ми вивчали тему „Множення і їх властивості”. Сьогодні ми
повинні повторити всі прийоми множення та ділення, переконатися, що ми
навчилися виконувати вправи на множення та ділення натуральних чисел,
розв’язувати рівняння на основі залежності між компонентами дій множення і
ділення, розв’язувати текстові задачі, а також розв’язувати задачі за допомогою
рівнянь. І разом з тим ми будемо на уроці
плести віночок.
Найбільшу
відзнаку українського національного вбрання становив віночок зі стрічками. Український
віночок, оспіваний у піснях, оповитий легендами і переказами, був символом
добра і надій.
Український
віночок – не просто краса, а й оберіг „Знахар душі”, бо в ньому є така
чаклунська сила, що болі знімає, волосся береже. Цей звичай плести віночки
прийшов до нас із давнини. Дівчаткам, яким минуло 6 років плели віночки із 7
квіток, ми ж будемо плести вінок з 12 квіток, і ми будемо вплітати по одній
квіточці – тим самим виконувати по одному завданню.
1
завдання. Усний рахунок.
Обчисліть:
2 × 49 × 50 = 3 × 5 × 8 × 3 =
49 × 9 + 21 × 9 = 13 × 2 × 5 × 6 =
25 × 78 × 4 = 239 × 47 + 239 × 53 =
316 × 5 – 216 × 5 = 111 × 6208 – 11 × 6208 =
Спростіть
вираз:
2
× Х × 15 = 3
× У × 15 =
6
× а × 13 × 6 = 7 × в × 8 × а =
27
× Х – 19 × Х = 35 ×Х – 18 × Х =
32
× У – 14 × У + У = 40
× У – 12 × У + У =
Виконайте
ділення:
432:
4 = 609:
3 =
3600:
6 = 1500:
50 =
3600:6
|
|
||||||||||
432:4
|
|||||||||||
32у-14у+у
|
|||||||||||
27х-19х
|
|||||||||||
6×а×3×в
|
1500:50
|
||||||||||
2х×15
|
609:3
|
||||||||||
316×5-
216×5
|
40у-12у+у
|
||||||||||
25×78×4
|
35х-18х
|
||||||||||
49×9+
21×9
|
7×в×8×а
|
||||||||||
2×49×50
|
3×у×5
|
||||||||||
111×6208-
11×6208
|
|||||||||||
239×47+
239×53
|
|||||||||||
13×2×5×6
|
|||||||||||
3×5×8×3
|
- Вплітаємо І квітку – цвіт яблуні. А що вона означає у
вінку?
Квіти яблуні – символ материнської любові. То був цілий ритуал, коли
батько торкався віночком голови і промовляв: „Мати – яблуня, дядино моя. Дай
моїй донечці здоров’я й
долі щасливої”
2
завдання. Математичний диктант, виконується на голубих листочках з квіткою барвінку
в куточку листка.
Учні
працюють за варіантами. Два учні (по одному від кожного варіанта) викликаються
до дошки, інші працюють на місці.
По закінченні роботи проводиться
взаємоперевірка в парах, звіряючись з дошкою.
І варіант
|
ІІ варіант
|
|
1.
|
Запишіть:
|
|
переставний закон множення для
довільних чисел Х і У
|
сполучний закон множення для
довільних чисел m, n і k
|
|
2.
|
Запишіть розподільний закон множення:
|
|
відносно дій віднімання для
довільних чисел S, t і p.
|
відносно дій додавання для
довільних чисел S, t і p.
|
|
3.
|
Знайдіть значення виразу, якщо k = 1000, t = 100
|
|
435k + 273t
|
386k + 723t
|
|
4.
|
Обчисліть, обираючи зручний порядок дій:
|
|
4 × 256 × 25 =
|
125 ×17 ×8 =
|
|
5.
|
При яких значеннях Х виконується рівність?
|
|
126: Х = 126
|
Х: 715 = 1
|
|
6.
|
Обчисліть:
|
|
0: 75 + 36: 36 + 0 × 17 =
|
41: 41 + 0: 59 + 0 × 23 =
|
|
7.
|
Розв’яжіть рівняння:
|
|
4 × (Х + 3) = 28
|
7 × (Х-2) = 35
|
|
8.
|
Спростіть і обчисліть значення виразу:
|
|
27а + 13а при а = 50
|
27в – 13в при в = 10
|
|
9.
|
Порівняйте значення виразів:
|
|
342: 6 + 258: 6
і
644: 4 – 244: 4
|
185: 5 + 315: 5
і
847: 7 – 147: 7
|
-
Вплітаємо 2 квітку – барвінок.
А що він
означає у віночку? Барвінок – до людської оселі, городу тягнеться.
Взимку відвар барвінку п’ють від простуди, влітку барвінком прикрашають
святковий хліб, хату, плетуть весільні віночки, букетики. Цілий рік його
шанують, вважаючи символом життя.
3
завдання. Учитель звертає увагу на те, що в деяких задачах на рух, де два об’єкти
одночасно починають рухатись назустріч один одному або в протилежних напрямках,
доцільно використовувати розподільний закон множення.
Запишіть
формулу одночасного руху для зустрічного і для руху навздогін. Чому дорівнює в
кожному з випадків швидкість зближення?
Зустрічний рух
|
Рух навздогін
|
||
-
Третя квітка – любисток. Люди люблять любисток
не тільки за пахощі, а й за лікувальні властивості. Ним миють волосся,
освіжають хатнє приміщення, купають маленьких дітей. Тому у віночку це символ
людської відданості, уміння бути корисним.
4
завдання. Розв’язування задач (самостійне).
Задача. Сороконожка поповзла
за мурашкою, коли відстань між ними була 50 м. Швидкість сороконожки 8 м/хв.,
а швидкість мурашки 6 м/хв. Через скільки часу сороконожка дожене мурашку?
|
Задача. Від калини до берези
560 м. З куща калини і берези назустріч один одному вилетіли комар і муха.
Швидкість комара 30 м/хв., а швидкість мухи 50 м/хв. Через скільки хвилин
вони зустрінуться?
|
-
5
завдання. Колективне розв’язування задач з записами на дошці (на рух).
Із одного пункту одночасно в протилежних
напрямках виїхали велосипедист і автомобіль. Швидкість руху велосипедиста 24
км/год., а швидкість автомобіля в 3 рази більша. На якій відстані один від
одного будуть велосипедист і автомобіль через 4 години.
|
Із двох міст, відстань між якими 800 км.
Одночасно назустріч один одному вийшли два поїзди і зустрілись через 5 годин.
Швидкість І поїзда 75 км/год.. З якою швидкість їхав другий поїзд? На якій
відстані один від одного були вони через 3 години руху?
|
-
Вплітаємо п’яту квітку – волошку. Волошка у вінку – це символ людського прозріння,
краса і велич неба. Де волошка росте, там верба гине.
-
Вплітаємо шосту квіточку – мак.
Мак у віночку, то символ
боротьби українського народу за волю. Кожна людина втрачала когось рідного у
цій боротьбі і процвітала пролита кров маковою квіткою в українському віночку.
7 завдання. Розв’язування рівнянь
(самостійне).
6
× Х = 42 42: Х = 3 Х:
14 = 3
Х
= 42: 6 Х = 42: 3 Х = 14 × 3
Х
=7 Х = 14 Х = 42
-
Вплітаємо сьому квіточку – безсмертник.
Безсмертник дарує здоров’я роду людському. Чи виразки, чи вавочки гоїть.
8
завдання. Колективне розв’язування із записами на дошці рівнянь.
(Х - 8): 4 = 14 (Х + 1): 6 + 7 = 12 65: (Х + 4) – 6 = 7
Х – 8 = 14 × 4 (Х
+ 1): 6 = 12 – 7 65: (Х +
4) = 7 + 6
Х – 8 = 56 (Х + 1): 6 = 5 65:
(Х + 4) = 13
Х = 56 + 8 Х + 1 = 5 × 6 Х + 4 = 65: 13
Х = 64 Х + 1 = 30 Х
+ 4 = 5
Х
= 30 – 1 Х =
5 – 4
Х
= 29 Х
= 1
-
Вплітаємо восьму квіточку – ромашку.
Біла корзинка, золоте денце. В ній лежить росинка і
блистить сонце, вона приносить не лише здоров’я,
але й доброту та ніжність.
9
завдання. Коментоване розв’язування рівнянь.
34Х
– 9Х = 175 (Х - 5) × (9 - Х) = 0
25Х
= 175 Х – 5 =
0 або 9
– Х = 0
Х
= 175: 25 Х = 5 Х = 9
Х
= 7
-
Вплітаємо дев’яту квіточку – чорнобривці,
що в народі називають ще оксамитки, бархатки,
бо яскраві суцвіття виграють у промінні сонця.
10
завдання. Бліц-турнір.
1. Із А метрів ситцю пошили
7 сарафанів. Скільки метрів треба, щоб пошити 12 таких сарафанів?
2. Із В метрів вельвету
пошили 5 спідниць. Скільки таких спідниць пошиють з С метрів вельвету?
3. В куску було D метрів
полотна. Із нього взяли ткань на 6 наволочок. Скільки полотна залишилося в
куску, якщо на 1 наволочку іде N метрів полотна?
4. В куску було Х метрів
полотна. Від нього відрізали У метрів, а із останньої тканини пошили 9
підодіяльників. Скільки тканини іде на 1 підодіяльник?
5. Із А метрів шерсті пошили
4 костюма, а з В метрів шовку – 8 платтів. На скільки метрів більше іде на
костюм, ніж на плаття?
- Вплітаємо десяту квіточку – рожу. Дерево дерев’яне, листя – коханське, цвіт –
ангельський, а нігті – диявольські. Це рожа, троянда! Її матір’ю – „царівною
квітів” – вважається шипшина. У народі її називають рожа, ружа, шипшина,
свербиус.
11 завдання. Розшифруй слово. Що воно
означає?
А
|
46552: 92
|
Р
|
47709: 57
|
О
|
360594: 897
|
||
Д
|
34504: 38
|
Б
|
194880: 64
|
Т
|
488520: 708
|
908
|
402
|
3045
|
837
|
402
|
690
|
506
|
Д
|
О
|
Б
|
Р
|
О
|
Т
|
А
|
-
Вплітаємо одинадцяту квітку – м’яту. Повна рожа, мак чубатий,
між кущами м’ята. І барвінок хрещатий стелиться до хати – обереги духовної
спадщини.
ІІ. Підсумок уроку.
От і
закінчився урок математики „Плету я віночок”.
Народ раніше був ближче до
природи, шанував її, освячував, оспівував, переймався її красою, ласкавістю,
гордістю.
Ми часто
забуваємо, що природа подарувала свої цілющі скарби людині навік. І ми не
берегли їх, як своє життя, як свої знання. Любити, вивчати, спостерігати,
осмислювати. І вона, розкриваючи дивовижні таємниці, озветься у нашій душі
радістю буття, глибиною знань.
ІІІ. Завдання додому на індивідуальних картках.
Немає коментарів:
Дописати коментар